0 532 242 52 21

KONYA DEPRESYON – KARANLIĞA BİR IŞIK YAKIN

Konya Depresyon - Karanlığa Bir Işık Yakın

Tüm Dünyada en çok yeti kaybına yol açan sorunların başında ‘Depresyon’ gelmektedir. Konya için de bu durumun farklı olduğunu iddia edemeyiz. Konya’ da depresyon konusunda psikolojik yardım arayışında olan ya da bu durumun kendiliğinden geçmesini bekleyen birçok kişiye yol gösterici olacak bazı detayları ‘Konya Depresyon – Karanlığa Bir Işık Yakın’ başlıklı yazımda ele aldım. 

‘Konya depresyon terapisi için psikolojik yardım arayışında olan kişilerin, ‘Konya’ da Psikolog, Psikolojik Danışman, EMDR Terapisti, Cinsel Terapist veya Aile Danışmanı Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler’ başlıklı yazımı okumalarını yanlış bir uzman tercihi yapmamaları açısından tavsiye ederim. 

Konya Depresyon - Karanlığa Bir Işık Yakın


Depresyon Nedir? 

Depresyon, duygusal bilişsel davranışsal belirtlerle kendini gösteren ve kişide isteksizlik, mutsuzluk, uyku ve iştahta bozulma, çabuk yorulma, çabuk sıkılma, çabuk öfkelenme, ağlamalar, cinsel isteksizlik, kilo kaybı gibi durumlara yol açan bir duygudurum bozukluğudur. Depresyonda olan kişi, işlevselliğini büyük ölçüde kaybeder ve yoğun bir isteksizlik tüm yaşamını sarar. Kimseyle görüşmek istemez, bir şey yapmak istemez, kendine bakmak duş almak istemez ve içinden geldiği gibi davranmaya devam ettikçe daha kötü olur. 

Depresyon, birçok cinsel soruna da sebep olmaktadır. Bunların başında, cinsel isteksizlik, erken boşalma ve iktidarsızlık gelmektedir. Cinsel Terapi ve Cinsel Sorunlarla ilgili (vajinismus, erken boşalma, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık vb.)  daha detaylı bilgi almak için Cinsel Sorunlar başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre, tedavi edilmeyen depresyon, hücre ölümüne yol açarak yaşlanmayı hızlandırmaktadır, bunun bir sonucu olarak da alzheimer ve demans gibi hastalıkların da ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Ayrıca tedavi edilmeyen depresyon kronikleşmekte ve kişi sık sık depresyona girmektedir. 

Konya Depresyon Terapisi: Depresyonun Tedavisi:

Konya Depresyon Terapisi: Depresyon belirtilerini hissetmeye başladığımızda, psikolojik yardım almadan önce yapabileceğimiz bir çok şey vardır. Öncelikle depresyonun en temel göstergesi olan isteksizliğin bu önerileri uygulamada bize engel olmamasını sağlamamız gerekiyor. Depresyon belirtileri söz konusu iken yapmamız gerekenlerle ilgili, Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Depresyon ve Tedavisi ile ilgili hazırlanmış olan videoyu izleyebilirsiniz.

Konya Depresyon Terapisi: Depresyonda olan kişi hiçbir şey yapmak istemez, hiçbir şey içinden gelmez ama iyi olmak ve bu durumu değiştirmek için bir şeyler yapması gerekmektedir. Bu gücü kendinde bulamıyorsa, mutlaka bir psikolog, psikolojik danışmandan yardım almalıdır. Bir çok farklı hastalık da (Demir eksikliği, B12 eksikliği, Hipertiroidi gibi) depresyon belirtileriyle aynı ya da çok benzer belirtiler göstermektedir. Bu nedenle öncelikle bir Psikiyatrist tarafından muayene edilmesi ayırıcı tanı açısından önemlidir. Psikiyatrist ile Psikolog Psikolojik Danışman Ayrımı Hakkında Detaylı bilgi için; Konya’ da Psikolog, Psikolojik Danışman, EMDR Terapisti, Cinsel Terapist veya Aile Danışmanı Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı yazımın ilgili bölümünü okuyabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar Depresyon tanısı almış kişilerin psikoterapi sürecinde, EMDR terapisi ve Bilişsel Davranışçı Terapinin son derece olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir.

Depresyon dahil tüm psikolojik sorunlar, geçmişte yaşadığımız bir ya da birden fazla bizi derinden etkileyen olaydan kaynaklanmaktadır. Bizi çok derinden etkileyen ve zihnimizin hazmetme kapasitesinin üzerinde olan bu olaylara ‘travma’ denir. Travma konusunda da en hızlı ve etkili terapi EMDR terapisidir. EMDR, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme demektir. EMDR ile çalışılan hiçbir anı artık eskisi gibi değildir, o bütün parçalanmış EMDR Terapisi hakkında daha detaylı bilgi için, EMDR Tekniği başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Mutlu olmak için ve depresyondan kurtulmak için her zaman yapabileceğimiz bir şeyler bulunmaktadır. Konfüçyus’ un bu sözü bunu çok güzel anlatmaktadır: ‘Mutlu olmak için içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir zaman olduğuna karar vermek için beklemekten vazgeçin. Mutluluk bir varış değil,bir yolculuktur.Pek çokları mutluluğu insandan daha yüksekte ararlar,bazıları da daha alçakta. Oysa mutluluk insanın boyu hizasındadır…’ 

Konya Depresyon - Karanlığa Bir Işık Yakın

Depresyondayken içimizden gelmese bile, arkadaşlarımızla görüşmemiz, kuaföre gitmemiz, duş almamız, traş olmamız, spor yapmamız bize son derece iyi gelecektir. Buna ek olarak, günlük tutmak duygularımızı yazıya geçirmemiz de depresyondan kurtulma konusunda işlevseldir. Yapılan araştırmalara göre, spor yapmak hormonal dengemizi değiştirdiğinden depresyonu kolay yenmemizi sağlamaktadır. 

Magnezyum, stres mineralidir ve eksikliği durumunda kendimizi daha gergin, kaygılı, endişeli ve mutsuz hissederiz. Bu nedenle depresyonda olan kişi için, magnezyum içeren gıdalar bu süreci daha kolay atlatmasını sağlayacaktır. Ceviz, badem, fındık, kabak çekirdeği, muz, hurma, kaju, bitter çikolota gibi birçok gıdada magnezyum bolca bulunmaktadır. 

 “Mutlu olmak istiyorsan, ol.” Diyor Tolstoy. İnsanlar mutlu olmayı öğrenebilir. Araştırmalar, yoksulluğun insanları mutsuz ettiğini ancak büyük servetlerin ise insanların kendilerini iyi hissetmelerine çok az katkıda bulunduğunu göstermiş. Yani maddecileştikçe daha mutsuz olduklarını göstermiş. En mutlu kişilerin tamamının iyi dostlara sahip oldukları görülmektedir. Kısaca mutlu olmak istiyorsak;
Düzenli egzersiz yapmak, düzenli uyumak, sağlıklı beslenmek, İlişkilere zaman ayırmak, başkalarını onaylamak, yardım etmek, sahip olduklarına şükretmek yani inanç sahibi olmak ve umutlu olmak gerekiyor. 

 Fatih UĞUR
Psikolojik Danışman- Konya EMDR – Cinsel Sorunlar
Konya-2017
Konya Psikolog – Optimum Aile Danışma Merkezi

3 Comments

  • Kendimi çok çaresiz hissediyorum hayattan bıkkın ölmek arzusu tasiyorum zor günler geçiriyorum madde kullanmayı bıraktığım günden beri ne yapmam gerektiğini bilmiyorum içimde bulun dugum düğüm den kurtulmak yada ölmek istiyorum

    Fadime Mayıs 13, 2017
  • Ben fatih beyin hastasıyım panik atakla başladık depresyonla devam ediyoruz iyiki fatih beyi tercih etmişim emin olun konya da alanında en iyisi özellikle EMDR konusunda farklı doktorlarada gittim ama fatih bey yardımcı oldu teşekkür ederim herşey için şimdi çok daha iyiyim ve çok daha iyi olacağıma inanıyorum çok ilgili bir doktor?????

    Büşra Kılıç Mayıs 19, 2017

Leave a comment

Your email address will not be published.