0 532 242 52 21

BİREYSEL PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Bireysel Psikolojik Danışmanlık süreci, kişinin kendi isteği ve çabasıyla bir uzman (psikolog, psikolojik danışman) desteği alarak kendini tanıma ve sorunları ile mücadele etme sürecidir: Bu süreçte bireyin istekliliği en önemli koşullardan birisidir aksi halde psikoterapi sürecinde danışanın çok farklı yollarla göstereceği direnç süreci zorlaştıracaktır.

Neler bireysel psikolojik danışma – sürecinde danışanın direnci olarak karşımıza çıkar?

-Çok konuşup seans süresinin etkin kullanılmasını engelleme
-Konuşmayıp bilgi vermeyerek, sessiz kalma,
-Çabuk iyileşme isteği
-Psikolog-psikolojik danşmanı seansta yönlendirmeye çalışmak ve sorular sormak
-Psikolog-psikolojik danışmana kişisel sorular sormak.
-Psikolojik danışma, emdr seanslarını ertelemek ya da iptal etmek.
-Psikolojik danışma seanslarına geç kalmak
danışanın direnci olarak psikolojik danışma süreçlerinde sıklıkla karşılaşılan durumlardır.

 

Psikolojik Danışmada Seans Süresi ve Sıklığı


Psikolojik danışma seanslarının tamamı süre olarak 45-50 dk. sürer. Konya Psikolojik Danışma alanında seans sıklığı ise soruna ve uygulanan tekniklere göre farklılık göstermektedir. 

 

Garanti Vermek ve Seans Süresini baştan tahmin etmek imkansızdır


Psikolojik danışma süreçlerinde sonuçla ilgili garanti verebilmek imkansızdır. Garanti veren ve kesin seans süresi belirten kişilerden psikolojik yardım almanız önerilmez. Bu gibi kişi ya da kurumların; ‘depresyona 12 seansta kesin çözüm’ ‘sosyal fobiden 8 seansta kurtulun’ ‘Takıntılarınızdan 5 seansta kalıcı olarak kurtulun’ şeklindeki tamamen kişileri ikna etmeye dayalı reklamları bu konuda bilgi sahibi olmayan kişilerin çok çabuk ilgisini çekmekte ve onları yanlış seçimlere götürebilmektedir. Çoğunlukla bu seçimler hüsranla sonuçlanmakta ve bu kişiler ya daha bilinçli hale gelip doğru kişilerden yardım almaya başlamakta, ya da tamamen psikolojik yardım süreçlerine zaten çok az olan inançlarını kaybetmektedirler. Uzman tercih ederken yanlış kararlar vermemek için; Konyada Psikolog, Psikolojik Danışman, EMDR Terapisti, Cinsel Terapist veya Aile Danışmanı Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı yazımı okumanızı öneririm. 

 

Fatih UĞUR
Psikolojik Danışman
Selçuklu/KONYA