0 532 242 52 21

ÇOCUK VE ERGEN DANIŞMANLIĞI

Çocukluk ve ergenlikte, oluşabilecek duygusal ve davranışsal sorunların çözülmesi kadar sağlıklı gelişimin desteklenmesi de son derece önemlidir. Çocuk ve ergen psikolojik danışmanlık hizmetleri ile bu yaş dönemlerine ait sorunlar kolaylıkla çözüme kavuşturulabilmektedir. 

Gelişimsel sürecin kendine özgü gelişimsel süreçleri ve  güçlükleri vardır ve  bunların bilinmemesinden dolayı bazı sorunlar yaşanabildiği gibi yaşanan güçlüklere işe yaramayan çözümler üretilmesinden ve onları uygulamakta ısrarcı olunmasından da sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Büyüme sürecinde bir sorun olduğunda çocuk ve ergenin duygusal, zihinsel, aile ve/veya okul yaşantısında ciddi bozulmalar meydana gelir. Yaşının gerektirdiği davranışları ve özellikleri sergileyememeye başlar. Bunların altında depsresyon, anksiyete(kaygı), gerçeklik algısının bozulması, davranış bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar yatıyor olabilir.

Psikolojik yardım, yetişkinlerde olduğu kadar duygusal ve davranışsal sorunlar veya güçlükler yaşayan çocuk ve ergenlerin duygu, düşünce ve davranışlarında değişim yaratmaya yönelik farklı teknikleri içerir.

Genel eğilimin aksine sorunlar oluşmadan önce, önlem veya çocuğumuzla birlikte daha kaliteli bir yaşam sürebilmek amacıyla destek almanın son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.