0 532 242 52 21

KONYADA PSİKOLOG – PSİKOLOJİK DNŞ. ARARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

EMDR Tekniği İle Panik Atak Terapisi

Konyada Psikolog, psikolojik danışman, cinsel terapist veya aile danışmanı ararken seçimlerimizi etkileyen en önemli etken, yakın çevremiz tanıdıklarımız tarafından onların önerdiği birisinin olup olmadığıdır. 

İkinci sırayı ise internet üzerinden yapılan ‘ konya psikolog , konyada en iyi psikolog, konya psikolojik danışman, konya cinsel  terapist, konya emdr terapisti, konya aile danışmanı, konya çocuk psikoloğu, konya yetişkin psikoloğu, konya terapist, konya pedagog, konya psikolog, konya klinik psikolog, konya hipnoterapist’ gibi meslek alanlarına yönelik aramalar ve araştırmalar almaktadır. Üçüncü sırayı ise; ‘konya panik atak, konya vajinismus terapisi, konya depresyon, konya kaygı bozukluğu, konya çift terapisi, konya erken boşalma, konya psikolog, konya cinsel isteksizlik, konya takıntılar, konya okb, korku terapisi’ gibi sorun alanlarına yönelik arama ve araştırmalar almaktadır. 

Konyada Psikolog - Psikolojik Dnş. Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu noktada, vaktinizi, paranızı boşa harcamamanız ve psikolojik yardım konusuna olan inancınızı kaybetmemeniz için Konya’ da psikolog – psikolojik danışman – emdr terapisti – cinsel terapist veya aile danışmanı seçimi yaparken mutlaka dikkat etmeniz gerekenleri sizler için 7 maddede özetledim.

1. KONYADA PSİKOLOJİK YARDIM ALMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ UZMANIN LİSANS EĞİTİMİ:

Psikolojik yardım alacağınız Psikolog ya da Psikolojik Danışman’ ın lisans eğitiminin ne olduğu son derece önemlidir. Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık Rehberlik ve Tıp lisans alanlarından herhangi birinden mezun olmamış bir kişiden psikolojik danışmanlık, psikolojik yardım ya da cinsel terapi almanızı önermem. 

Bu lisans programlarında psikolojik yardım ve psikolojik danışmanlık konusunda temel eğitimler verildiği için başka lisans programlarından mezun olmuş kişilerin bu anlamda daha yetersiz kalacağını düşünüyorum. Başka lisans programlarından mezun olmuş ama üzerine bazı eğitimler almış kişilerin durumunu temeli sağlam olmayan bir binaya kat çıkmaya çalışmaya benzetiyorum. Ne kadar kaliteli malzeme kullanılırsa kullanılsın temel sağlam olmadığı için yıkılacaktır.

Ayrıca YÖK denkliği olmayan yurt dışı üniversitelerden alınan diplomalar gibi ülkemizde geçerliliği olmayan belgeler konusunda da dikkatli olmak gerekmektedir. Yurt içi birçok üniversite varken, yurt dışında da YÖK’ ün denklik verdiği bir çok üniversite varken neden bazı kişilerin diplomaları yurt dışı ve YÖK denkliği olmayan o üniversitelerden alınmış olabilir? Bu nedenle Konya’ da psikolog – psikolojik danışman – cinsel terapist ararken ilk dikkat edilmesi gereken şey, psikolojik yardım alacağımız kişinin hangi lisans programından mezun olduğu olmalıdır.

 

2. PSİKOLOG, PSİKOLOJİK DANIŞMAN VEYA CİNSEL TERAPİSTİN ALMIŞ OLDUĞU EĞİTİMLER: 

Psikolojik yardım konusunda lisans eğitimi her ne kadar işin temelini oluşturuyor olsa da, üzerine EMDR Terapisi, Cinsel Terapi, Hipnoz, Bilişsel Davranışçı Terapi, Oyun Terapisi gibi terapi eğitimlerini almadan tam anlamıyla psikolojik danışmanlık yapabilmek malesef mümkün değildir. 

Bu nedenle Konya’ da psikolojik yardım alacağınız psikolog, psikolojik danışman veya cinsel terapistin bu gibi terapi eğitimlerinden hangilerini aldığını da değerlendirmeye katmak son derece önemlidir.

 

3. PSİKOLOG, PSİKOLOJİK DANIŞMAN VEYA CİNSEL TERAPİSTİN ALMIŞ OLDUĞUNU BELİRTTİĞİ TERAPİ EĞİTİMLERİNİ HANGİ KİŞİ YA DA KURUMLARDAN ALDIĞI

Psikolog – Psikolojik Danışman ve Psikiyatristlere yönelik verilmekte olan Terapi eğitimlerinin hepsini veren bir çok kişi ya da kurum bulunmaktadır. Hangi terapi eğitimi konusunda hangi kişi ya da kurumların daha yetkin olduğunun araştırılması ve buna göre psikolog-psikolojik danışman veya cinsel terapiste karar verilmesi de son derece önemlidir. Önüne gelen her kişi ya da kurum malesef ki bu ad altında bir eğitim verdiğini iddia edip kendi çapında bir sertifika verebilir.

Örneğin Konya’ da herhangi bir psikolojik sorun nedeniyle yardım almak isteyen ve EMDR Terapisti arayan bir kişi için bu eğitimi aldığını ifade eden birçok kişi olduğunu fark etmesi çok zaman almayacaktır. Ancak Türkiye’ de EMDR Terapisi konusunda Uluslararası Akredite tek kurum Davranış Bilimleri Enstitüsü’ dür. Bu örnek üzerinden devam edersek eğer EMDR Terapisti arayan bir kişinin, bu konuda EMDR Terapisi Eğitimi’ ni hangi kişi ya da kurumdan aldığını da değerlendirmek bu konuda doğru kişiden yardım almasını kolaylaştıracaktır. Zamanınızın ve paranızın boşa gitmemesi adına psikolojik yardım alacağınız psikolog-psikolojik danışman-EMDR terapisti ya da cinsel terapistin bu alandaki eğitimleri hangi kişi ya da kurumlardan aldığını araştırıp ona göre karar vermek önemlidir.  

 

4. PSİKOLOG, PSİKOLOJİK DANIŞMAN VEYA CİNSEL TERAPİSTİN SORUNUNUZLA İLGİLİ GARANTİ VERİP VERMEMESİ:

Terapi-psikolojik destek alacağınız psikolog-psikolojik danışman veya cinsel terapistin kesin seans süreleri belirtip garanti vermesi ve bu yönde tanıtımlar yapması da önemli bir kriterdir. İnsan psikolojisi ve psikolojik sorunlar, garanti verilemeyecek kadar çok yönlü ve karmaşıktır. Bazı cinsel sorunlar haricinde psikolojik sorunlarla ilgili garanti verip kesin seans süreleri belirten ve bu yönde tanıtımlar yapan kişilerden psikolojik yardım almanızı önermem. 

Cinsel Terapi harici psikolojik sorunlarla ilgili kesin garanti veren, ‘panik atağa 10 seansta kesin çözüm’ gibi kesin seans süresi belirten kişi ve yerlerden uzak durmanızı öneririm.  Psikolojik yardım süreçleri ile ilgili az bilgi sahibi olan ve çok da inanmayan kişiler garanti beklentisi içerisinde olup bu hataya sıklıkla düşmektedir. Bu nedenle, Konya’ da psikolojik yardım alacağınız psikolog-psikolojik danışman veya cinsel terapistin size garanti verip vermemesi ve kesin seans süreleri belirtip belirtmemesi de karar sürecinde önemle dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. 

 

5. PSİKOLOG, PSİKOLOJİK DANIŞMAN VEYA CİNSEL TERAPİSTTEN DAHA ÖNCE PSİKOLOJİK YARDIM ALMIŞ DANIŞANLARIN YORUMLARI VE ÖNERİLERİ:

Bazen yanıltıcı olabilmesine rağmen, Konya’ da yardım alacağınız psikolog-psikolojik danışman veya cinsel terapistten daha önce yardım almış kişilerin yorum ve tavsiyeleri de seçiminizde dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husustur.

Ancak danışan yorumları ve tavsiyeleri çoğunlukla sizi doğru seçime götürebilse de bu yazımdaki diğer maddelerde belirtilenlere dikkat etmeden yapacağınız seçimler zaman ve para kaybetmenizle sonuçlanacak hatalı bir seçime sizi götürebilir. Bu nedenle Konya’ da psikolojik yardım alacağınız psikolog – psikolojik danışman veya cinsel terapiste karar verirken daha önce yardım almış danışanların yorum ve tavsiyelerini  yazımızdaki diğer maddelere ek olarak dikkat almak önemlidir. 

 

6. PSİKOLOG – PSİKOLOJİK DANIŞMAN İLE PSİKİYATRİST AYRIMI

Psikolog- Psikolojik Danışman ve Psikiyatrist meslek tanımlarını ve kapsamını bilmek psikolojik yardım alacağınız kişiyi tercih etme konusunda son derece önemlidir. Psikolog; yurt içi üniversiteler veya YÖK tarafından denklik verilen yurt dışı üniversitelerin Psikoloji lisans bölümlerinden mezun olmuş kişidir. Psikolojik Danışman; Yurtiçi üniversiteler veya YÖK tarafından denklik verilen yurt dışı üniversitelerin Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans bölümlerinden mezun olmuş kişidir. Psikiyatrist; Yurtiçi üniversiteler veya YÖK tarafından denklik verilen yurt dışı üniversitelerin Tıp Fakültesi Lisans Programına ek olarak Psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi almış kişidir. (Konya Psikolog)

Tanı Koyma, Tedavi ve İlaç Yazılması; yalnızca psikiyatri uzmanları tarafından yapılabilmektedir. Bu nedenle, tanı koyulması veya ilaç yazılması beklentisi içerisindeyseniz bir psikiyatristten yardım almanız daha doğru olacaktır. Ancak birçok psikolojik sorun için psikiyatri ilaç tedavisine ek olarak psikiyatrist yönlendirmesiyle psikolog-psikolojik danışman yardımı alınması sorunların çözümünü kolaylaştırmaktadır.

 

7. KONYADA PSİKOLOJİK DESTEK ALACAĞINIZ PSİKOLOG, PSİKOLOJİK DANIŞMAN VEYA CİNSEL TERAPİSTİN SEANS ÜCRETİ

Konya psikolog, psikolojik danışman veya cinsel terapist ararken son olarak dikkat edilmesi gereken konu fiyat konusudur. Çoğunlukla psikolojik danışma ve psikoterapide sorunların çözümü tek seansla mümkün olmadığından ve bir süreç gerektirdiğinden kişinin bütçesine uygun bir uzmanı tercih etmesi doğru olacaktır.  

Ancak psikolog- psikolojik danışman veya cinsel terapist ararken dikkat edilmesi gereken diğer kriterlerden sonra bu kritere bakmak daha doğru olur. YÖK denkliği olmayan yurtdışı bir üniversiteden mezun olup geçerli bir diploması olmayan birinden ya da hiçbir terapi eğitimi almamış olan birinden sırf uygun ücret diyerek yardım almak da zamanınızın ve paranızın boşa gitmesine yol açacaktır.

Konya’ da psikolog – EMDR Terapisti veya cinsel terapist ararken dikkat edilmesi gerekenleri ele aldığım bu yazımı detaylı okumanızı öneririm. Aksi halde zaten psikolojik yardıma ihtiyaç duyan ve hassaslaşmış olan bir kişi için, yanlış kişilerden alınacak psikolojik yardım, yarar yerine zarar da verebilir. İşlerin daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Tüm bunlara ek olarak yanlış kişilerden alınacak psikolojik yardım, psikolojik yardım süreçlerine olan inancınızı da zedeleyerek gerçekten yardım alabileceğiniz ve çözümü bulunan birçok konuda yardım almamanıza yol açabilecektir. Bu da yaşamınız ve geleceğiniz için büyük bir risktir. Daha detaylı bilgi için www.optimumailedanismanlik.com web sitemizi de ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili başka makalelere de ulaşabilir, sorularınız için iletişime de geçebilirsiniz.

Fatih UĞUR
Psikolojik Danışman – Konya EMDR

Konya – 2017

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.