0 532 242 52 21

KONYA PEDAGOG – EYVAH BEBEĞİM AĞLIYOR

eyvah bebeğim ağlıyor - konya pedagog - konya psikolojik danışman - konya emdr

Bebeğinizin ağlaması sizin de mi korkulu  rüyanız oldu?  Maalesef  bizler biliyoruz ki ağlayarak dünyaya gelen insanoğlu  dünyada da ağlamaya devam ediyor. Fiziksel ve duygusal acılarla doğduğu  andan itibaren yüzleşen bebekler bu acının oluşturduğu korkuyu, kaygıyı, stresi ağlayarak dışa vuruyor. Çoğu zaman bu durum doğumdan sonraki ilk üç ayda ‘kolik ağlama’ tipi dediğimiz genellikle görünür sebep olmadan haftanın en az dört gününde  günde ortalama  üç saat yaşanıyor. Neden ağlar bebek , anne bebeği ağlayınca ne yapmalı sorularının cevabını merak edenlerin bu yazımı mutlaka okumalarını öneriyorum. Anne babaların konya pedagog alanında sıklıkla psikolojik danışman ve psikolog arayışına girdiği konulardan biri olan, nedeni anlaşılamayan ağlamalar konusundaki detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. 

 

Bu Feryatlar Niye, Neden Ağlar Bu Bebekler?

Hayatta kalma içgüdüsüyle yaşam kalım mücadelesinde  kendi kendilerine yetemeyen bebekler yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için bakıcılarıyla genellikle bu bakıcı anneleri olur, iletişime geçmek mecburiyetindedirler. Doğduklarında konuşma becerisine sahip olamayan bebekler de bu iletişimi ağlayarak kurmaya çalışırlar. Yani bebekler kendilerini ağlayarak ifade ederler. Ebeveynler bebeklerinin dilinden anlamak ve ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğunu üstlenirler . Özetle bebekler ağlayarak annelerine;  beslenme, kucağa alınma , bez değiştirilme, gaz çıkarılma gibi ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini iletirler.  Burada ebeveynlere  düşen sorumluluk da bu ihtiyaçları en kısa zamanda ve iyi şekliyle karşılayabilmektir. İhtiyaç gidermek bebeklerin  temel ağlama sebebinden biridir. 

Bir diğer sebep ise bebekler stres boşaltma mekanizması olarak ağlamayı tercih ederler. Gün boyunca yaşadıkları fiziksel ve duygusal acılar bebeklerde gerginliğe sebep olur ve günün belli bir saatinde bu gerginliği boşaltmak isterler. Bunu da ancak ağlayarak gerçekleştirebilirler. Stres ağlaması yaşayan bebeklere ebeveynlerin en iyi yöntemi strese sebep olan acı kaynağını ortadan kaldırıp bebeği sevgiyle kucaklayıp ağlamasına izin vermek olur. Onun bu duygusal durumunu yaşamasına izin vermek yani bebeği ağlaması için desteklemek gerekir.  Bebeğinize onu anladığınızı söyleyip sevginizi vermek en iyi çözümdür. Böylece bebek duygusunu bastırmamış olur ve ileride daha büyük sorunlara neden olabilecek olan o stres ve kaygı atılmış olur.

 

Bebeğimi Strese Sokan Ne? – Konya Pedagog

Bebeklerin savunmasız olmaları onları daha kolay strese girmelerine sebep olur. Kontrol edebilecekleri çok az şey vardır ve kendilerini koruyamayacakları  için çok çabuk güvensiz hissedebilirler. Bu da strese yol açar.  Araştırmacılar bebeklerin stresli olup olmadıklarını tükürüklerindeki kortizol miktarından anlamaktadırlar. Stresli durumlarda kortizol miktarında artış yaşanmaktadır. Bebeklerdeki stres kaynakları birkaç başlıkta inceleyelim:

 

Hamileliğiniz Çok Mu Stresli Geçti, Doğumda Sorunlar mı Oluştu?

Yapılan araştırmalar bebekleri çok ağlayan annelerin hamileliklerinde ekonomik sıkıntılar, eşle yaşanan problemler, çevre baskısı gibi etmenler sebebiyle fazla stres altında kaldıklarını ,bu stresin bebeğe geçtiğini ve bebekte stres ağlamalarına sebebiyet verdiğini söylemektedir. Yapılan başka bir araştırmayla doğum sırasında yaşanan komplikasyonların  bebekte travmatik etkilere sebep olabileceğini bu etkilerinde ağlamalara yol açabileceği   sonucuna ulaşılmış.

 

Kucağına Çok Al Ki Bebeğin Az Ağlasın!

Bebeklerin güven ihtiyaçları vardır bunu da ancak bağlandıkları insanla olan temasla sağlayabilirler. En iyi temas şekli de kucağa alınmaktadır. Bebek ne kadar  çok kucakta durursa ne kadar çok temas sağlanırsa o kadar az ağlar. Kucağa alıştırmayın şeklindeki hurafelere itibar etmemenizi öneririm. Yeni doğmuş ve hayata dair neredeyse hiçbir şey bilmeyen bebeğinizin endişe ve kaygı duyması çok normaldir. Örneğin siz evde olduğunuzu, etrafının duvarlarla çevrili ve kapısının kapalı olduğunu yani güvende olduğunuzu biliyorsunuz, ama çocuğunuz bilmiyor orası güvenli mi yoksa tehlikeli mi. Bebekler tüm bunları annesinin duygularından anlamaya çalışır. Anne kaygılıysa, bebek de kaygılı olur nedenini bilmese bile. Sevgi ve şefkatle kucaklandığında ise güvende olduğunu ve bir sorun olmadığını hissedecek ve bu nedenle fazla ağlamasına gerek kalmayacaktır.

 

Fazla Uyaran Sunulan Bebeklerin Kafası Karışıyor!

Bebeklerin doğdukları andan itibaren karmakarışık olan bu dünyaya uyum sağlamaya çalışırlar. Sürekli yeni uyaranlarla karşılaşır ve onları tanımaya çalışırlar. Anne karnında alışmış olduğu durumdan  farklı olan her uyaran bebek için stresli bir durumdur.  Bu stresi de ağlayarak atabilirler. Düğün, doğum günü partileri gibi ortamlarda bebeğiniz genellikle huzursuz olur mızlar  ya da ağlar. Sebebi ise genellikle fazla uyaran olmasıdır. Çeşitli ve yüksek sesler, parlak ışıklar, farklı yüzler anne karnındaki durumdan farklıdır . En iyi uyaran anne karnındakine en yakın uyarandır. Bebek anne karnında annesinin  nefes alışına ve bunun  yarattığı hafif sallantıya, annesinin kalp atışının sesine alışmıştır ve en iyi uyaranlar buna benzer uyaranlardır.

 

Bebeğinizi Hüsrana Mı Uğradı?

Yetersizliklerle dünyaya gelen bebekler  yavaş yavaş  beceri geliştirirler. Denemelerle yeti kazanan bebekler denemeleri başarısızlıkla sonuçlanınca hüsrana uğrarlar ve bu da onların ağlamalarına sebep olur.  18 aylık bir çocuk istediği oyuncağın ismini söylediğinde anlaşılmaz ise sonunda sinirlenebilir ve ağlayabilir. Böyle bir ağlama durumunda da yine bebeğinizin stresini bu yolla attığının farkında olmalı, kucağınıza alıp yanında olduğunuzu hissettirip ağlamasına izin vermelisiniz. Dikkati dağıtarak ya da emzik vs kullanarak ağlamasını engellemeniz, ileride daha büyük sorunlara neden olacaktır. 

 

Canı Yanan Bebekler

Bebeğiniz herhangi bir yeri ağrıdığı , acıdığı için ağlayabilir. Acı çekmek herkes için zordur. Annelere düşen görev acının kaynağını tespit edip acıyı gidermek ve ağlamasına imkan sunmaktır güvenli bağlamlarda. 

 

Ürkütücü Olaylardan Korkan Bebekler

Her bebek kendine özgüdür. Her biri mizaçlarıyla doğar ve bu mizaç özellikleri onların olaylara  farklı tepki vermelerine sebep olur. Bazı bebekler  yüksek seslere, uyaranların aşırılığına daha duyarlıdır. Annesi bebeği emzirirken bir anda çalan telefona annesinin emzirmeyi bırakıp yanıt vermesi bebeği korkutabilir çünkü o telefonu bilmez ve annesinin aniden onu  terk ettiğini düşünür ve ağlar.

İşte bunlar gibi çeşitli sebepler bebeklerin ağlamasına sebep olur. Bebeğin neden ağladığını en iyi bilen kişi annesi olur. Onun dilinden anlar ve bebeğin verdiği ipuçlarından neden ağladığını anlar ve çözüm üretmeye çalışır, eğer anne kendisi sorunlu bir dönemden geçmiyorsa ve psikolojisi iyiyse. Çözüm üretene kadar da yapılması gereken en iyi şey bebeğinizi kucağa alıp onun yanında olduğunuzu belirtmek , sevginizi hissettirmek ve ağlamasını desteklemek olacaktır. Unutmayın ağlamak da bir duygudur ve karşılanması gereken bir ihtiyaçtır. Bebeğiniz ağladığında kendinizi yetersiz hissedip suçlamayın  ve en iyi şekilde bebeğinizin yanında olun.

 

 

Fatih UĞUR
Psikolojik Danışman – Aile Danışmanı – Konya Pedagog
Konya 2018

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.