0 532 242 52 21

ANTALYA CİNSEL TERAPİ GÜNLÜĞÜ : CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENLERİ

Antalya Cinsel Terapi

Artık Cinsel istek duymadığınızı mı farkettiniz? Enkaz halindeki cinsel dürtünüzü yeniden kazanmak için harekete geçebilirsiniz. Antalya Cinsel Terapi Günlüğü yazı dizimize, ‘Cinsel İsteksizlik Nedenleri’ yazımızla devam ediyoruz.

Uykusuzluktan alkol kullanımına kadar, cinsel isteksizliğe çeşitli fizyolojik, duygusal ve yaşam tarzı faktörleri neden olur. İşte cinsel isteksizliğe neden olabilen 12 konu.

1. Stres

Vücut, adrenalin ve kortizol salınmasıyla strese tepki verir. Özellikle kronik stres, vücudunuzun hormon seviyelerine müdahale edebilir ve libidomuzun düşmesine neden olabilir. Cinsel isteksizliğin en başta gelen nedeni strestir. Arterler ayrıca strese yanıt olarak kan akışını daraltabilir ve kısıtlayabilir, bu da erektil disfonksiyona (sertleşme sorunlarına) yol açabilir . Stres ayrıca sizi rahatsız ederek ve aklınızı cinsel arzudan uzaklaştırarak libidonuzu azaltabilir.

2. Depresyon

Libido ve depresyon arasında sıkı bir ilişki söz konusudur. “ Depresyon vücudun biyokimyasını değiştirebilir ve bu nedenle libidoyu azaltabilir” diyor bu alanda çalışan uzmanlar. “Depresyonda cinsel istek duymak da zor.” Depresyon tedavisinde sık kullanılan bazı ilaçlar da yan etki olarak libidoyu azaltabilir ve cinsel isteksizliğe neden olabilir.

3. Düşük Benlik Saygısı

Kendine güveniniz düştüğünde veya sağlıksız bir beden imajınız olduğunda cinsel istek duymak zordur. “Reddedilme korkuları da cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir”

4. Alkol veya Uyuşturucu Kullanımı.

Düşük miktarlarda alkol kullanımı aşırı etkiye sahip değilken, çok fazlası sinir sisteminizi bozabilir ve yorgunluğa neden olabilir bu da cinsel istek ve uyarılmayı zorlaştırır. Diğer maddeler de cinsel dürtüsünü azaltabilir. Örneğin, uzmanlara göre esrar testosteron üretimini düzenleyen hipofiz bezini baskılamaktadır.

5. Uyku Eksikliği

İyi bir gece uykusunu sağlamak zor olabilir, ancak keskin bir zihni, sağlıklı bir vücudu ve aktif bir libidoyu korumak için uykuya ihtiyacınız var. Yorgun olduğunuzda cinsellik yerine uyumayı tercih edersiniz. Fiziksel olarak, uyku eksikliği kortizol seviyelerini yükseltir ve bu da libidoyu azaltır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, huzursuz bacak sendromlu erkeklerin muhtemelen düşük dopamin seviyelerinden dolayı erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) için yüksek risk altında olduğunu ortaya koymuştur.

6. İlaç tedavisi

Depresyon, yüksek tansiyon ve diğer yaygın hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar libidoyu etkileyebilir veya cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir .

7. Erektil Disfonksiyon (İktidarsızlık)

Düşük cinsel istek, iktidarsızlığın yaygın bir duygusal yan etkisidir ve iktidarsızlık nedeniyle cinsel isteksizlik sıklıkla görülmektedir.  Bir erkek sertleşme sorununu tecrübe ettikten sonra endişelenebilir. Kendine güveni sarsıldığı için tekrar aynı şeyin gerçekleşmesinden korkuyor olabilir. Cinsel istek, egosunu korumak için kapanıyor.

8. Hormon Dengesizliği

Libido, testosteron seviyelerinden doğrudan etkilenir. Bu nedenle, düşük libidoya genellikle düşük testosteron seviyeleri – bir hormon dengesizliği neden olur. “ Düşük testosteron , testislerde yaralanma , yanma veya tümörlerden kaynaklanabilir ” diyor San Francisco’daki California Üniversitesi’nde üroloji profesörü ve Amerikan Üroloji Derneği sözcüsü Ira Sharlip. Hormon dengesizliğine bağlı cinsel isteksizlik sorunlarında, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak tanı ve tedavi için uzman hekimlerden destek alınması en doğru adım olacaktır. Hormon dengesizliğine bağlı bir cinsel isteksizliği, doktora gitmeden yalnızca psikolog desteği alarak çözmek mümkün olmayacaktır. Cinsel danışmanlık, tıbbi müdahale içermez.

9. Menopoz

Kadınlar, menopoz döneminde birçok nedenden dolayı cinsel isteksizlik yaşayabilir. Östrojen düzeyleri bu yıllarda aniden düşer ve vajinal dokunun kurumasına neden olur. Bu da, ilişki sırasında rahatsızlık ve acıya neden olabilir ve bir kadının cinsel arzusunu yok edebilir.

10. Sağlık Koşulları

Kanser veya böbrek hastalığı gibi ciddi sistemik hastalıklar testosteron seviyelerini baskılayabilir ve sperm üretimini azaltabilir. Shindel, “Vücut esas olarak hayatta kalma moduna giriyor ve testosteron ve sperm üretmek gibi işlevlerine pek dikkat etmiyor” diyor. Düşük testosteron ayrıca böbrek hastalığı, HIV ve diyabet gibi diğer hastalıkların bir yan etkisidir. Sağlık nedenlerine bağlı oluşabilecek cinsel isteksizlik sorunları için mutlaka resmi ya da özel hastanelerin ilgili birimlerinden destek alınması büyük önem taşımaktadır.

11. İlişki Sorunu

Bir çift kavga ediyorsa ya da birbirinden uzak hissediyorsa, samimi olmak isteme olasılığı çok düşüktür. İletişim problemleri, öfke, çatışmalar, kızgınlık – bütün bu olumsuz duygular yatak odasına taşınabiliyor ve cinsel isteksizliği ortaya çıkarabiliyor. Cinsellikteki sorunları çözebilmenin yolu, ilişkideki sorunları düzeltmekten geçmektedir.

12. Zaman Yetersizliği

Hiç seks için çok meşgul olduğunuz oldu mu? Günlük hayatın yoğun programları, seks hayatınızı ikinci plana atabilir. “Bazı insanlar, başka hiçbir şeyin olmadığı bir gün sonunda cinsel ilişki için zamanın olacağını varsayıyor. Seks programlamıyorlar. Ama birbiriniz için ve samimiyetiniz için zaman ayırmazsanız, bu olmayabilir. Sonunda ek olarak cinsel ilişki azlığı nedeniyle cinsel isteksizlik oluşacaktır. Cinsel ilişki sıklığı azaldıkça, cinsel istek de azalmaktadır. 

Cinsel İsteksizlik kader değildir. Cinsel isteksizlik yaşıyorsanız destek almanız her şeyi daha kolay hale getirecektir. Unutmayın cinsel isteksizlik zamanla ilişkilere telafisi zor olan zararlar verebilmektedir.

Klinik Psikolog Fatih UĞUR
Konya Psikolog – Antalya Psikolog

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.